ВИДЕО: Торино го разнесе бледиот Милан, Аталанта се чекира за ЛШ

Екипата на Торино го одигра еден од најдобрите натпревари оваа сезона, убедливо славеше над Милан (3-1) и остана во игра за место во еврокуповите, иако скокна на деветтата позиција во Серија А.

  • Торино - Милан 3-1:

Судбината на „биковите“ ќе зависи од Фиорентина и Аталанта кои имаат европски финалиња и на Италија може да ѝ донесат екстра-место во останатите европски натпреварувања. Торино дојде до 13-тата победа, втора во низа.

Триумфот го најави Дуван Запата во 26. минута, а потоа во 40. минута Илиќ зголеми на 2-0. Тоа беше резултатот и на паузата, а потоа на стартот на второто полувреме екс-играчот на Милан, Родригез, стрела за 3-0. Утешниот гол за „росонерите“ го даде Бенасер од пенал.

Во последното коло Торино ќе игра со Аталанта, додека Милан ја затвора сезоната со Салернитана.

Со головите на Де Кателаре и Скамака, Аталанта славеше на гостувањето кај Лече со 0-2 и го осигура пласманот во Лигата на шампионите следната сезона.

Состави

Иван Јуриќ

3-4-1-2

    Стефано Пиоли

    4-3-3