Титула за историја на Алекс Фергусон, Абердин пред 40 години ги шокира Селтик и Ренџерс

Фергусон

Селтик и Ренџерс, двата фудбалски гиганти од Глазгов, паднаа на колена и беа изненадени на денешен ден пред точно 40 години. И пред кој друг ако не пред аргументирано најдобриот тренер на сите времиња, големиот Сер Алекс Фергусон.

Со убедливиот триумф над веќе испаднатиот Хиберниан во 1980 година, екипата на Абердин стана шампион на Шкотска, што тогаш беше втората титула во историјата на клубот.

Тогаш Фергусон беше млад менаџер, кој пристигна со ветувачки талент во 1978 година, откако ја освои титулата во Првата дивизија со екипата на Сент Мирен. Неговиот најголем предизвик во тимот беше да се надмине психолошката бариера, која сите екипи ја чувствуваа од доминацијата на Селтик и Ренџерс.

Шампионскиот трофеј беше обезбеден со две витални победи на гости кај Селтик и тоа во период од само 18 дена. 

Тоа беше прва голема титула на прославениот менаџер која подоцна му донесе работа во Манчестер Јунајтед. На „Олд Трафорд“ продолжи да испишува историја и освои 13 титули во Премиер лигата, пет ФА Купови, четири Лига купови и два трофеи во Лигата на шампионите.