Шкендија

 • Црвена Звезда заинтересирана за Радески од Шкендија?

  Во последните неколку дена се појавија шпекулации дека лидерот во српската Супер лига, Црвена Звезда, ќе се засили со младиот Марјан Радески од Шкендија. 

 • Вардар со најдобар напад и одбрана, Илијоски прв стрелец

  По завршувањето на есенскиот шампионат и сумирањето на резултатите во ПМФЛ, фудбалерите на Вардар заслужено ќе презимат на лидерската позиција со +5 бода пред најсериозниот конкурент, тетовска Шкендија. Покрај освоената титула есенскиот шампион, фудбалерите на Вардар го имаат приматот на најдобра одбрана и напад во македонскиот шампионат. 

 • Шкендија убедлива пред зимската пауза

  Во последното коло пред зимската пауза, екипата на Шкендија го победи Шкупи со убедливи 4-1 и остана во трка за титулата.

 • Куртиши раскина со Матера, од јануари во Шкендија?

  Пред Шкендија претстои бурен зимски период, за да се подобри нивото на квалитет во екипата, како тетовчани на пролет би можеле да се надеваат да ја стигнат предноста на лидерот Вардар. Тренерот Шптим Дуро најверојатно ќе се ослободи од еден меѓу Христијан Кировски и Бојан Вручина, а на испразнетото место ќе пристигне нов напаѓач. Кулоарите блиски до клубот најчесто го спомнуваат Менсур Куртиши. Тој играше за италијанската Матера, но вчера го раскина договорот со третолигашот, со взаемна согласност.

 • Фаворитите се избегнаа во полуфиналната Куп ждрепка

  По денешната ждрепка во просториите на ФФМ, финалето на Купот на Македонија помеѓу Шкендија и Работнички веќе е реалност. Двата фаворити се избегнаа и ако ги минат полуфиналните пречки, ќе играат за титулата во мај следната година. Бранителот на титулата, Работнички ќе ги одмери силите против штипска Брегалница, која по втор пат е во полуфиналето на нашето најмасовно натпреварување. Во второто полуфинале ќе се сретнат Хоризонт Турново и Шкендија.

 • Недељковиќ ја „приземји“ Шкендија во Кратово

  И пред ова предпоследно есенско коло, беше познато дека Силекс ќе ја крои судбината за есенската титула, бидејќи се среќава со Шкендија и Вардар во последните две кола. Сепак дилеми за екипата која презимува на чело веќе нема, бидејќи Шкендија загуби денес во Кратово и Вардар со пет бода предност влегува во последните 90 минути оваа есен.

 • Четири екипи в понеделник ќе ги дознаат своите Куп противници

  В понеделник, точно на пладне во просториите на ФФМ ќе се одржи ждрепка за полуфиналните натпревари во Купот на Македонија. Екипите на Работнички, Шкендија, Брегалница и Хоризонт Турново се четирите тима кои ќе го очекуваат својот ривал.

 • Шкендија ги урна Куп надежите на вардарци: Нов гол на Жуниор и победа на тетовчани и во Скопје

  Шкендија се пласира во полуфиналето на Купот на Македонија, откако во четвртфиналниот двомеч, успеа да го елиминира Вардар со две победи. По 3-0 во првиот меч од 3:0, во реваншот, тетовчани славеа со 2-1 и на стадионот во „Ѓорче Петров“ во Скопје. На мечот му претходеше големо обезбедување, но и многу мала посета и само 300-400 гледачи. 

 • Се огласи и Шкендија: Вардар „крева прашина“ само кога губи!

  Пред возвратниот меч од четвртфиналето на Купот на Македонија, Шкендија се огласи со соопштение во кое го обвинува Вардар дека не го почитувал договорот помеѓу двата клуба и ФФМ. Соопштението го пренесуваме во целост.

 • Вардар, Куп пресвртот ќе го брка во Ѓорче Петров

  Вардар в среда ќе ја пречека Шкендија во реванш четвртфиналето од Купот на Македонија на стадионот во Ѓорче Петров в среда од 13.00 часот. Поради лошиот терен на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје, Вардар ќе го одигра дуелот со тетовци во Ѓорче Петров, каде двапати сезонава Вардар играше и победи против Младост Царев Двор и Металург.

 • Шкендија премногу славеше по Куп успехот: Работнички носи бод од Кичево

  Во квалитетен и рамноправен натпревар во Кичево, Шкендија и Работнички играа 1-1, што ги задоволува потребите на дебармаалци, но фудбалерите на Шптим Дуро ги враќа на слична позиција како пред две недели.

 • Вардар „поцрвене“, Шкендија го трасираше полуфиналето!

  Тетовска Шкендија стекна огромна предност над Вардар по првиот четвртфинален натпревар во фудбалскиот Куп на Македонија. Тетовските „црвено-црни“ на стадионот во Чаир славеа против шампионот со 3-0 (2-0). Вардар половина од првото полувреме одигра со играч помалку, а целото второ го одигра со двајца фудбалери помалку.

 • Шкендија на Шаир поуспешна од Вардар во Куп мечот
  Куп на Македонија

  Шкендија го „згазна“ нервозниот Вардар, а цела јавност зборува за Ставрев и Попов!

  Требаше да биде фудбалски празник, а кога по натпреварот сите говорат за делењето на правдата, а уште во првиот дел имаше две исклучувања, тогаш нешто недостигаше за да биде вистинско дерби. Шкендија стекна огромна предност пред реваншот наредната среда, а во нерамноправниот меч со двајца фудбалери помалку, Пачовски спречи и поубедлива победа на тетовчани. Стенио Жуниор и Цуцули во првото и Марјан Радески во второто полувреме ја „потпишаа“ најубедливата победа на Шкендија над Вардар во ерата на Самсоненко. Специфично е што се играше на „Чаир“, во четврток и што вербалниот дуел и реакцијата на Горан Попов врз нашиот најдобар судија Александар Ставрев ќе остане лајт-мотив на ова Куп четвртфинале.

 • Ромеро во дуел со фудбалерите на Шкендија
  Куп на Македонија

  Шкендија го „згазна“ нервозниот Вардар, а цела јавност зборува за Ставрев и Попов!

  Требаше да биде фудбалски празник, а кога по натпреварот сите говорат за делењето на правдата, а уште во првиот дел имаше две исклучувања, тогаш нешто недостигаше за да биде вистинско дерби. Шкендија стекна огромна предност пред реваншот наредната среда, а во нерамноправниот меч со двајца фудбалери помалку, Пачовски спречи и поубедлива победа на тетовчани. Стенио Жуниор и Цуцули во првото и Марјан Радески во второто полувреме ја „потпишаа“ најубедливата победа на Шкендија над Вардар во ерата на Самсоненко. Специфично е што се играше на „Чаир“, во четврток и што вербалниот дуел и реакцијата на Горан Попов врз нашиот најдобар судија Александар Ставрев ќе остане лајт-мотив на ова Куп четвртфинале.

 • Вардар „поцрвене“ Шкендија го трасираше полуфиналето!

  Тетовска Шкендија стекна огромна предност над Вардар по првиот четвртфинален натпревар во фудбалскиот Куп на Македонија. Тетовските „црвено-црни“ на стадионот во Чаир славеа против шампионот со 3-0 (2-0). Вардар половина од првото полувреме одигра со играч помалку, а целото второ го одигра со двајца фудбалери помалку.

 • Тоа што е Турново за Вардар, за Шкендија е Ренова: Тетовчани не се израмнија со Вардар

  Второпласираната Шкендија пропушти можност да се израмни по бројот на бодови со Вардар на врвот од табелата, откако во последниот натпревар од 15. коло во Првата македонска фудбалска лига, денес во Кичево ремизираше без голови со Ренова.

 • Започна бурно, заврши мирно: Дербито со нула, заради страв од пораз

  Многу се најавуваше, но дербито на есента, без присуство на гостински и со мала група домашни навивачи, заврши сиромашно: Вардар – Шкендија 0-0. Само 500 гледачи се собраа на националната арена „Филип втори“ за дуелот во кој влогот беше првото место, но можеби и есенската титула. Вардар се одлучи за офанзивен тим, а и Шкендија имаше повеќе офанзивни од дефанзивни фудбалери. 

 • Попов: За нас е полесно што со Шкендија играме баш сега

  По ждрепката за националниот Куп, не стивнуваат реакциите што главните фаворити ќе играат два натпревари,а еден ќе мора да испадне уште во четвртфиналето. Горан Попов смета дека е подобро што тетовската екипа е противник на Вардар во овој дел од сезоната.

 • Васовски: Сакам во Купот да ја добиеме Македонија ЃП

  Седум прволигаши и Македонија ЃП со нетрпение ја очекуваат утрешната ждрепка за четвртфиналето на Купот на Македонија, која ќе се одржи утре во 13.00 часот во просториите на „Куќата на фудбалот“. Вардар, Брегалница, Шкендија, Силекс, Турново, Младост Царев двор, Работнички и Македонија ЃП се екипи кои преостанаа во најмасовното натпреварување. Од таборот на првакот имаат своја желба за противник.

 • Голема борба на најдобрите екипи во лигата
  ПМФЛ

  Започна бурно, заврши мирно: Дербито со нула, заради страв од пораз

  Многу се најавуваше, но дербито на есента, без присуство на гостински и со мала група домашни навивачи, заврши сиромашно: Вардар – Шкендија 0-0. Само 500 гледачи се собраа на националната арена „Филип втори“ за дуелот во кој влогот беше првото место, но можеби и есенската титула. Вардар се одлучи за офанзивен тим, а и Шкендија имаше повеќе офанзивни од дефанзивни фудбалери. Затоа финалниот резултат е безболен и за два табори. 

Pages