Челзи

 • Челзи има адут во ракавот и ја презеде пол-позиција за потписот на Милик!?

  По четири години минати во редовите на Наполи, по сè изгледа пред Аркадиуш Милик претстои нов предизвик во кариерата. 

 • Мурињо бил на чекор од Ливерпул, но тогаш...

  Доаѓањето на Жозе Мурињо во Челзи и Премиер лигата засекогаш го промени фудбалот во Англија. Идентично беше неговото влијание врз историјата на клубот од Лондон, кој со него стана гигант и освои историски трофеи.

 • Сте слушнале ли за нив? Како од анонимуси до статус на легенди!

  Модерниот фудбал не може да се замисли без централната фигура на шеф на стручниот штаб. Сите конци ги влече тренерот, мора да биде и тактичар и полн со социолошки вештини, психолог и задолжително добар комуникатор. Но, не било така во минатото. Дури во последните децении од минатиот век улогата на тренерот беше јасно апострофирана од седмата сила, па почнаа и да растат платите на тренерите и да се прошируваат стручните штабови. Низ историјата скоро и да не се сте слушнале за тренери кои оставиле голема трага во  своите клубови. Ова е приказна за некои од нив - мали, но сепак големи тренерски магови.

 • „Тери, Лампард и Дрогба плачеа кога си замина Моу, лага е дека му свртеа грб“

  Жозе Мурињо во својата тренерска кариера беше дел од неколку европски гиганти, но само еден го водеше двапати. По завршувањето на својата незаборавна ера во Порто, „Специјалниот“ се пресели во Премиер лигата, односно во редовите на Челзи. 

 • Барса ќе го пушти Кутињо во Челзи, но го бара „моторот“ на премиерлигашот

  Екипата на Барселона подолго време не може да го пронајде вистинското решение на позицијата последен играч за врска кој треба да биде замена на Бускетс, а според последните најави и ова лето ќе тргне по ангажирање на нов фудбалер на таа позиција. 

 • Легенда на Челзи ја загуби најважната битка со животот

  Легендарниот голман на Челзи, Питер Бонети ја загуби битката со болеста и почина на 78 годишна возраст. Тој беше голманска ѕвезда на „сините“ од Лондон во шеесетите и седумдесетите години од минатиот век, кога беше дел и од англиската репрезентација.  Повозрасните љубители на фудбалот во Англија го познаваат под прекарот „Мачка“ поради одличните рефлекси и брзите реакции кои го красеа низ кариерата.

 • Челзи го продава Канте, Реал и ПСЖ застанаа во ред

  Двојниот шампион на Премиер лигата и поранешниот играч на годината, Н'Голо Канте, не е во плановите на Челзи, па затоа клубот размислува да се раздели со него ова лето.

 • Заминувањето на Азар и трансфер забраната добро влијаеја на „младиот“ Челзи

  Екипата на Челзи оваа сезона во Премиер лигата се покажа како едно од најпријатните изненадувања. Иако многумина претпоставуваа дека по заминувањето на Еден Азар и трансфер забраната, тимот нема да успее да биде конкурентен, младите играчи предводени од Франк Лампард изненадија.

 • Рудигер огорчен од докторски предлог: Зар Африканците се животни?

  Антонио Рудигер јавно го искажа своето незадоволство од предлогот на еден француски доктор, експериментот за вакцината за коронавирусот да се спроведе на африканскиот континент.

 • Вилиан: Приказната во Челзи беше убава, но...

  Бразилскиот крилен играч, Вилиан, кој од 2013 година го носи дресот на Челзи, најверојатно ќе го напушти Лондон на крајот од сезоната. 31-годишникот не може да најде заеднички јазик со управата, бидејќи тие имаат конвенција да не нудат долгогодишни договори на играчи над 30 години. 

 • Челзи и Јунајтед ги чека тешка битка, Санчо не доаѓа без ЛШ

  Не е тајна дека Манчестер Јунајтед и Челзи го оценуваат потенцијалниот трансфер на ѕвездата во подем, Џејдон Санчо. Младиот англиски репрезентативец настапува со успех за Борусија Дортмунд, која нема да го пушти својот „бисер“ за помалку од сто милиони евра. 

 • Робињо: Сакав во Челзи, но од Сити ми рекоа дека соиграчи ќе ми бидат Меси...

  Новата ера на Манчестер Сити стартуваше со трансфер на тогашната ѕвезда на Реал Мадрид, Робињо. Откако шеикот Мансур го купи клубот од „Итихад“, веднаш ја започна својата мисија со купување на фудбалски ѕвезди, а Бразилецот по подолго време се реши да открие што точно се случи во тој период. 

 • Скриената вистина за Антонио Конте

  Иако е несвојствено за било кој клуб, посебно не за гигант како Јувентус, да направи тренерска рокада на вториот ден на подготовките за новата сезона, баш тоа се случи во јули 2013 година. Слично како Камачо во Реал пред преку десетина години, кога на наредбите на Флорентино одговори: „Благодарам многу, јас нема да бидам дел од оваа ваша игра„. Се спакува и без ни малку емоции кон клубот кој му даде сè , си замина. Случајот со Антонио Конте и Јуве е поинаков, многу поинаков. Посебно што официјално објаснување немаше, а можеби и нема да има. Секој фудбалски љубител, посебно навивач на Јувентус, се прашува: Зошто Конте замина, зошто баш сега? Одговорите кои ги лансираат официјалните лица и некои новинари се полувистините и не секогаш детални. Суштината на проблемот лежи многу подлабоко, многу поназад во успешните три сезони на Јуве, во карактерот на Конте, но и карактерот на Андреа Ањели. По неколку исцрпни анализи и директни контакти со италијанските добро упатени новинари, пред сè  Тони Дамашели, кој живее и работи во Торино и го знае Јувентус до најмалиот детаљ, мојот став е јасен.

 • Фабрегас: Работев со најдобрите тренери на светот, но двајца од нив се истакнаа

  Прославениот шпански играч за врска, Сеск Фабрегас во време кога фудбалот е стопиран, зборуваше за најдобрите стручњаци со кои работел во богатата кариера. 

 • Јувентус се приклучува на Тотенхем и ПСЖ во трката за Вилијан!?

  Бразилскиот крилен играч Вилијан има важечки договор со Челзи до јуни, кој сепак ќе биде важечки до комплетирањето на тековната сезона. Тој не се договори со тимот од Лондон за продолжување на соработката, па интересот за него е голем. 

 • Хамес Родригез спремен за нов предизвик, неколку премиерлигаши во трка по неговиот потпис

  По блесокот на Светското првенство во Бразил во 2014 година, многумина во Хамес Родригез гледаа како идна фудбалска ѕвезда. Но, колумбискиот ас не успеа да се докаже во редовите на Реал Мадрид и Баерн Минхен и неговата кариера од сезона во сезона се движи по надолна линија. 

 • Педро: Може да тренираме дома колку што сакаме, но ако нема мини-припреми...

  Еден од поискусните фудбалери на Челзи, Педро, смета дека сезоната во Премиер лигата не може туку-така да продолжи, откако поради пандемијата со коронавирусот веќе три седмици е суспендирана.

 • Челзи бара алтернативи за Кепа, заинтересиран за Мануел Нојер

  Франк Лампард сезонава беше принуден да го седне на клупа Кепа Аризабалага, кој е најскапо платен голман на светот. Шпанецот имаше несигурни партии, па по неколку месеци толеранција искусниот Кабаљеро го зазеде неговото место. 

 • Робен бил блиску да игра во Јунајтед, не ја сакал миризбата на тренинг центарот?

  Пред да се пресели во Челзи, брзоногиот Арјен Робен имал шанса да потпише договор со Манчестер Јунајтед. Сепак, на крај одлучил да му даде предност на тимот од Лондон, а причината за неговата одлука е повеќе од бизарна.

 • Челзи запраша за млада ѕвезда на Лестер, доби едноставен одговор - 100 милиони!

  Во период кога има пауза од фудбалски натпревари, клубовите не престануваат да кројат планови за остатокот на тековната, но и за наредната сезона. Пандемијата со коронавирусот спречи нормален финиш и донесе големи дилеми за она што ќе се случува во наредните неколку недели.

Pages