Миравци

 • Прилеп подготвен за славје: В сабота фешта за враќање во ПМФЛ

  По победата во Миравци против Кожув Миравци со 0-2, фудбалерите на Победа се наоѓаат на само три бода до враќање во ПМФЛ. Многу веројатно прославата на елитата ќе се случи следната сабота, кога во Прилеп доаѓа тимот на Љубанци и со победа прилепчани и теоретски ќе се пласираат во највисокиот ранг на натпреварување.

 • Карчев: Денешниот меч е најважен во сезоната

  Тетекс падна во резултатска криза и по смената на Горазд Михајлов, денес ја дочекува екипата на Кожув Миравци, но наместо во Тетово на новиот тревник на Градскиот стадион, ќе мора да настапи на стадионот „Борис Трајковски“ во населбата Маџари. Тетекс ќе го води Никола Карчев, кој ќе дебитира на пет кола до крајот на сезоната во ВМФЛ.

 • Ново соопштение на Кожув Миравци: ФФМ ја фаворизира Македонија Ѓ.П.

  Второлигашот Кожув Миравци стана специјалист за соопшштенија. Клубот кој бараше полиграф за сите претседатели и која истакна дека нема да пушта бодови никому сега се огласи со став дека ФФМ ја форсира Македонија Ѓ.П. во ободот да се промовира во прволигаш. Соопштението ви го пренесуваме во целост:

 • Кожув Миравци со соопштение: Не барајте да ви подаруваме бодови, ќе играме чесно

  На еден и пол месец до крајот на сезоната второлигашот Кожув Миравци се огласи со ново соопштение, кое се надоврзува на неколкуте минатиот месец по дуелот со Тетекс. 

 • ВМФЛ

  Кожув Миравци науми да обезбеди опстанок

  Делуваше невозможно, но сега можеби и некоја шанса постои. Кожув Миравци, чиј што претседател најавуваше отстапување од лигата и бараше полиграф за сите претседатели во мак-фудбалот, по Пелистер го совлада и Љубанци. Силниот скопски второлигаш е непрепознатлив оваа пролет и попладнево загуби во Ѓорче Петров со 0-1. Еден гол на Штерјов беше доволен да се радуваат гостите кои дојдоа во главниот град со цел да ги освојат сите три бода и пристапот им се исплатеше. Љубанци е во големи проблеми и со ваква игра не може да се надева на промоција во ПМФЛ.

 • Љубанци заборави да победува, Кожув Миравци носи три бода од Скопје

  Во претпоследниот натпревар од 19. коло на ВМФЛ, Кожув Миравци забележа значајна и изненадувачка победа во Скопје против Љубанци со 0-1 (0-0).

 • Хусеин и Љамчевски главни кандидати за замена за Димов во Пелистер

  По катастрофалниот старт на пролетната сезона на битолски Пелистер, откако наместо да атакува на првите места кои водат во најсилното фудбалско натпреварување, моментално е сè поблиску до третата македонска лига, најавени се промени на стручниот штаб.

 • ФК Кожув бара мораториум во мак-фудбалот!

  Два дена по првото соопштение повторно се огласи ФК Кожув, кој сега бара мораториум во Првата и Вторатан фудбалска лига. По поразот од Тетекс со 0-1 (0-1) со многу полемики, судиски одлуки и на крајот од мечот инцидент, клубот од Гевгелија ги продолжи нападите кон институциите. 

 • Божиновски: Ригорозна санкција за судиите на мечот Кожуф –Тетекс!

  По неколкуте спорни моменти од натпреварот Кожуф - Тетекс од 16. коло во ВМФЛ и инцидентот по завршувањето на натпреварот во кој учествуваше и помошникот на главниот судија, за официјалната интернет страница на ФФМ своја реакција даде претседателот на Судиската комисија на ФФМ, Емил Божиновски.

 • Судиите превидоа два чисти пенали за Кожув, помошниот судија со ќотек возврати на провокациите

  Во рамките од 16. коло на ВМФЛ екипата на Кожув на домашен терен беше поразена од Тетекс со 0-1. Но, она што ќе биде запомнето од овој дуел се неколкуте груби грешки на судиската тројка, предводена од главниот судија, Ице Тошев од Кавадарци. На следното видео можете да видите како на неколку наврати Тошев едноставно не сакаше да досуди чисти пенали за тимот од Гевгелија, а исто така може да се виде како помошниот судија физички се пресметува со навивачот кој го провоцираше.

 • ФК Кожув: Сите претседатели во мак-фудбалот да застанат на полиграф

  По денешниот пораз од Тетекс со 0-1 и сите немили сцени кои се случуваа по мечот, кога имаше и физичка пресметка на судијата Тошев со еден фудбалер и навивачите, ФК Кожув се огласи со соопштение за јавноста во кое има и сериозни обвинувања. Во соопшението тие наведуваат дека судењата не се случајни, туку со намера. Од гевгелискиот клуб дури и бараат сите претседатели од Првата и Втората лига да се стават на полиграф, бидејќи „лажат“.

 • Судијата Тошев се тепаше со фудбалер и со навивачите во Миравци!

  Натпреварот од Втората македонска фудбалска лига помеѓу Миравци и Тетекс, доби неочекувана завршница откако помошникот на главниот судија започна тепачка.