Севиља

 • Торес за едно полувреме го сруши Леганес и донесе важни бодови за Севиља

  Фудбалерите на Севиља лесно се справија со Леганес и на гости славеа триумф од 0-3 (0-2), во натпреварот од 33. коло на шпанската Примера. Избраниците на Лопетеги со двата гола на Оливер Торес во првиот и Мунир Ел Хадади во вториот дел и по ова коло ќе останат четврти, бидејќи имаат пет бодови позитива пред Хетафе во битката за Лигата на шампионите.

 • Окампос ја спаси Севиља од домашен пораз од Ваљадолид

  Со серија на нерешени резултати, Севиља не успеа да се одлепи во борбата за третото и четвртото место, последните две позиции кои водат во Лигата на шампионите. Во првиот натпревар од 32. коло на Примера, екипата на Лопетеги се спаси од пораз од Ваљадолид, играјќи 1-1 (0-1) на „Рамон Санчез Писхуан“. 

 • Супер-гол на Ескудеро, трето реми по ред за Севиља

  Шпанска Севиља продолжи со трендот на реми натпревари откако одигра без победник на гостувањето кај Виљареал (2-2) во рамки на 31. рунда во Примера.

 • Зошто ВАР не виде ваква агресија? Меси среќен што не заврши фатално

  Лионел Меси беше видно бесен за време на натпреварот Севиља - Барселона во петокот. Главна причина за тоа беше агресивниот Диего Карлос, кој стриктно играше на капитенот на Барса, а често ја преминуваше границата на агресивност и стриктна маркација.

 • Дали Меси заслужи црвен картон поради ова однесување?

  Навивачите на големо зборуваат на социјалните мрежи за реакцијата на Лионел Меси по еден старт на Диего Карлос. 

 • Цела армија пред Меси – како Севиља ги бранеше слободните удари

  Севиља е една од омилените екипи за Лионел Меси. Против андалузиската екипа, фудбалерот на Барселона постигна 37 гола на 38 натпревари.

 • Тактичко реми во Андалузија, Севиља го сопре лидерот на Примера

  Во тврд и тактички дуел на „Рамон Санчез Писхуан“, Севиља и Барселона играа 0-0 во првото големо дерби од 30. коло на Примера. Двете екипи имаа свои моменти, но ниту една не се наметна толку многу за да ги заслужи трите бода. 

 • Барса пред првиот вистински предизвик по рестартот на Примера

  По двете рутински победи откако продолжи Примера, екипата на Барселона е пред првиот вистински предизвик во финишот на шпанскиот шампионат. 

 • Нолито ја напушти Севиља и ќе се врати на познат терен

  Последните 48 часа донесоа пресврт околу иднината на Нолито. Фудбалерот на Севиља одлучи да си замине од „Рамон Санчез Писхуан“, за да се врати на познат терен во Селта.

 • Барди одигра половина час, Валчик ја спаси Севиља кај Леванте

  Леванте и Енис Барди трет натпревар по ред одиграа 1-1 со противник, а овој пат, како гостин не успеа да победи Севиља, иако имаше предност речиси цело второ полувреме.

 • Мало девојче ги гледа празните трибини на „Рамон Санчез Писхуан“

  Фудбалот во Шпанија се врати со андалузиското дерби меѓу Севиља и Бетис. Голем број навивачи се собраа пред „Рамон Санчез Писхуан“, а една фотографија се рашири низ целиот свет и ја покажа пасијата за фудбалски натпревари кај луѓето.

 • Не „мириса“ на добро - фанови на Севиља се групираа пред „Санчез Писхуан“

  Севиља и Бетис го отворија продолжението на сезоната во шпанската Примера со натпревар на стадионот „Санчез Писхуан“. Иако на навивачите им беше забрането да влезат на стадионот, тоа не ги спречи да се појават во голем број пред објектот.

 • Пенал или престрога казна за Бетис? Дилеми околу одлуката на Лахос

  Иако Севиља го надигра својот градски ривал Бетис и забележа победа од 2-0, натпреварот беше отворен со полемичен пенал во 56. минута. Еден од најдобрите шпански судии, Матеу Лахос, покажа на белата точка по воздушниот дуел меѓу Бартра и Де Јонг. 

 • Сомнителен пенал и блед Бетис - Севиља слави во градското дерби

  По тримесечна пауза продолжија возбудувањата во шпанска Примера и тоа со големата градска пресметка на двата клуба од Севиља. Во првиот дуел од 28. коло, Севиља го совлада Бетис со 2-0 (0-0) на празниот „Санчез Писхуан“ и вторпат оваа сезона слави победа во градските дерби пресметки.

 • Дербито на Севиља вечерва ќе означи рестарт на шпанската Примера

  Вечерва од 22:00 часот е закажан рестартот на шпанската Примера, со градското дерби на „Местаља“ меѓу Севиља и Бетис. 

 • Еврогол кој се прераскажува 25 години – Шукер и лоб-мајсторијата за историја

  Првиот интернационалец предизвик за Давор Шукер на почетокот од 90-те години беше екипата на Севиља. Малкумина се сеќаваат на периодот кога хрватскиот голгетер го мина на „Рамон Санчез Писхуан“.

 • Дуел на виртуозите – како Просинечки си поигра со големиот Марадона

  Диего Армандо Марадона и Роберт Просинечки беа вистински виртуози со фудбалската топка и сигурно важат за едни од најголемите дриблери во историјата на оваа игра. 

 • Фудбалери на Севиља направиле корона-забава и го загрозија кам-бекот на Примера

  Шпанските власти поставија строги протоколи кои фудбалерите и екипите мораа да ги следат во изминатиот период, со цел да се направат услови за Примера да ја доигра тековната сезона.

 • Сампаоли до Насри: „Излегувај и пиј колку сакаш, јас ќе те покривам...“

  Во сезоната 2016/17 година, Самир Насри беше вишок кај Пеп Гвардиола во Манчестер Сити, па мораше да бара нова играчка средина. Неговиот агент му договори преселба во Севиља, каде соработуваше со Хорхе Сампаоли.

 • Марадона е најголем, но не и најдобар на сите времиња!

  Вечната тема за најдобар фудбалер на сите времиња не е моја тема на оваа приказна, иако делумно ја покажува онаа другата помалку позната страна од кариерата на еден голем шампион, по многу нешта најголем на сите времиња. Но, во играта на зборови важно е како се интерпретираат термините. Затоа веднаш ќе ви го кажам мојот став. Диего Армандо Марадона секако дека е најголем фудбалер на сите времиња, но не може да биде најдобар. Ако не можете да ги разликувате двата термини, не ни мора да читате понатаму. Има одредени личности низ историјата, спортот и културата, социјалниот живот или политиката кои оставаат трага со своите потези, дела кои вредат повеќе од цела кариера, од сите клупски и репрезентативни успеси, од инвидуалните и лични признанија. За Марадона се опеани безброј сказни и залудно е пак да се пишува и зборува за успесите со Аргентина и Наполи, за карактерот, за неговото лидерство, голови, асистенции. Но, Марадона е најголем по целото движење кое го носи со себе. За да ја објаснам цела моја теза морам да ви го прикажам малку поблиску времето во кое се роди фудбалскиот гениј. Аргентина беше фудбалска сила, но не и велесила кога младиот ас на Аргентинос Јуниорс заигра за младата, па и за најдобрата репрезентација на „гаучосите“. По децении на креирање на тим, па често и губење на таленти кои низ Европа играа за други репрезентации, Аргентина мечтееше да изгради шампионска генерација или барем да најде човек кој ќе ги поттурне до една светска круна. Кога Марио Кемпес тоа го стори на домашен терен во 1978 година, паднаа безброј сомнежи околу таа светска круна. Знаете за и повеќе од сомнителните 6-0 против Перу и обвинувањата дека Аргентина на нечесен начин го освои светот. Со години тоа бреме тежеше врз Аргентинците, посебно ако се знае дека никаде ги немаше во педесеттите, шеесеттите и голем дел од седумдесеттите години од минатиот век. Но, кога дојде светската круна во Мексико 1986 година и посебно начинот на кој Аргентина како фаворит од втор ред ги победи сите ривали, нацијата се подигна на нозе. Ако светот за финале го смета дуелот со Германија, во Аргентина финале беше натпреварот против Англија. Заради војната за Фокландските острови, но и заради скандалот на Мундијалот во Англија 1966 година и спорните црвени картони со кои „гаучосите“ загубија од подоцнежните светски прваци. Затоа симултанката на Марадона против Англија сама по себе беше светска титула. Никој не го обвинува за голот за рака, па и сите глупости кои подоцна во кариерата ги направи му се простени. Како сопруг кој знае за сите неверства на сопругата, но секогаш ѝ простува. Така и Аргентина му простуваше и простуваше на Марадона по тој Мундијал во Мексико.

Pages