Сидтирол

Primary tabs

  • Можеби не сте слушнале за него, но најдобриот фудбалски тренер е Австриец!

    Историјата на фудбалот понуди многу генијални умови. Многу тренери со влијание врз играта, резултатот, титулите, стекнале популарност повеќе од фудбалските ѕвезди. Холандските иноватори Михелс и Кројф, големиот Сер Алекс, италијанските тренерски магови Беарцот, Трапатони, Саки, Липи, Капело, Шкотите Шенкли и Пејсли, Унгарецот Гутман, аргентинскиот маг Хеленио Херера, плеада германски стручњаци, па големиот Лобановски и модерните умови Гвардиола и Клоп сигурно се во некоја потесна група на тренери за кои можете слободно да изустите – најдобар тренер на сите времиња. И нема да погрешите, сите имаат карактеристики за број еден. Но, малкумина знаат дека постои еден тренер кој доаѓа од земја која не е најфудбалска, а кој може да застане рамо до рамо со сите овие магови. Јунакот од оваа приказна е Австриец, роден на 29 ноември 1925 година во Виена. Неговото име е Ернст Хапел и денес може да го чуете само ако сте го посетиле легендарниот „Пратер“ во Виена, стадион кој го носи неговото име. Не постои тренер со таков импакт и влијание врз сите клубови и селекции во кој работел од големиот Хапел. А никогаш не бил тренер на Реал, Барса, Милан, Јуве или Баерн. Титули има колку Кројф и Бекенбауер, Капело и Фергусон, а влијание дури и повеќе од нив. 

  • „Биковите“ си договорија дуел со Фиорентина во Копа Италија

    Екипата на Торино лесно ја мина првата пречка во Копа Италија и на домашен терен на „Олимпискиот стадион“ со 2-0 (1-0) беше подобра од Сидтирол.

  • Џенова и Горан Пандев со втора победа на подготовките

    Екипата на Џенова лесно стигна до победа и на вториот контролен натпревар во Австрија, овој пат против италијанскиот третолигаш Сидтирол со 3-0 (2-0).