Палермо

 • Трајковски со Палермо само до бод против Карпи

  Во првиот меч од 22. Коло на Серија А, екипата на нашиот Александар Трајковски, Палермо на гостински терен одигра 1-1 против Карпи. Нашиот репрезентативец влезе во игра во 57. минута при водство на неговиот тим од 1-0.

 • Зампарини: Ќе побарам Палермо да ја бојкотира Серија А

  Италијанската финансиска полиција истражува 35 фудбалски клубови од првата и втората лига, за наводно даночно затајување и најави одземање на имотите на тие што се вмешани во нерегуларностите. 

 • Трајковски погоди во убедливата победа на Палермо

  Екипата на Палермо убедливо победи против Удинезе (4-1), а придонес во победата имаше и нашиот интернационалец, Александар Трајковски, со погодок во 87. минута.

 • Легендата на Бока Јуниорс ќе му биде тренер на Трајковски во Палермо

  Александар Трајковски доби нов тренер во Палермо, откако клубот именува трет предводник во нешто повеќе од половина сезона. Легендата на Бока Јуниорс, Гиљермо Барос Скелото е именуван за тренер на сицилијанскиот клуб и доаѓа во Палермо утре да го потпише договорот и да биде претставен пред навивачите и медиумите.

 • Мијатовиќ потпретседател на Трајковски и Палермо?

  Поранешната ѕвезда на Реал Мадрид и репрезентацијата на Југославија, Предраг Мијатовиќ, доби понуда да стане потпретседател на италијански Палермо, објави „Скајспорт“.

 • Џенова убедлива против Палермо, Пандев и Трајковски без настап

  Екипата на Џенова, каде што настапува нашиот Горан Пандев, успеа да триумфира на домашен терен против Палермо на Александар Трајковски со 4-0 (1-0). Ова беше прва победа за екипата на Гасперини, по серија од четири порази. 

 • Трајковски ќе добие трет тренер оваа сезона во Палермо

  Палермо на Александар Трајковски по втор пат оваа сезона го менува тренерот, со што претседателот Зампарини јасно ја покажува целата конфузија оваа сезона. Давиде Балардини заработи отказ откако неговата екипа забележа гостинска победа во Верона, но по неделниот меч дојде до инцидент и тешки зборови меѓу капитенот Сорентино и тренерот Балардини. Голманот истакна дека без помош на тренерот Палермо славел во Верона, а Зампарини му даде за право и го смена Балардини.

 • Нестороски: Пресреќен сум што ќе играм во Серија А

  Стигна и официјалната потврда од хрватскиот клуб Интер Запрешиќ, за трансферот на нашиот репрезентативец, Илија Нестороски, во италијански Палермо. 

 • Нестороски прави трансфер во Палермо!

  Според италијанските веб портали специјализирани за трансфери, Илија Нестороски ќе пристигне во Палермо во март и ќе потпише за калчолигашот од следната сезона.

 • Иличиќ ја однесе Фиорентина на врвот на Серија А

  Екипата на Фиорентина е нов лидер во италијанската Серија А. Со победата на гости кај Палермо (1-3), „виолетовите“ се искачија на врвот на табелата, потиснувајќи го Интер, кој во 18.00 часот го игра својот натпревар против Емполи. Најзаслужен за победата беше 27-годишниот словенечки фудбалер, Јосип Иличиќ, кој беше двоен стрелец. Во двата наврати му асистираше Хрватот, Никола Калиниќ. Конечниот резултат го постави Блажиковски во 90+1 минута. Се што направија домаќините беше утешниот гол на Џилардино во 79. минута. 

 • Брајан Кристанте од Бенфика е нов соиграч на Трајковски во Палермо

  Талентираниот италијански фудбалер за врска, Брајан Кристанте до крајот на сезоната ќе игра заедно со Александар Трајковски во Палермо. Бившиот фудбалер на Милан, во Бенфика е во втор план кај тренерот Руи Виторија и португалскиот првак се согласи да го испрати во клубот од Сицилија како би имал поголема минутажа.

 • Напаѓач од Венецуела ќе му биде конкуренција на Трајковски во Палермо

  21-годишниот интернационалец од Венецуела, Мануел Артеага е првото засилување во новата 2016 година на Палермо, каде настапува македонскиот интернационалец Александар Трајковски. Палермо ги договори сите детали во клубот од Венецуела, Зулиа, за кој напаѓачот одигра 38 натпревари и постигна 23 гола.

 • Зампарини: Воопшто не го сакаме и не преговараме со Пандев

  Деновиве во италијанската јавност се појави можност за трампа на дефанзивецот на Палмеро. Ригони и нашиот напаѓач, кој игра за Џенова, Горан Пандев, Сепак до оваа размена нема да дојде, откако контроверзниот претседател на Палермо, Зампарини категорички демантираше дека клубот од Сицилија е загреан за Пандев.

 • Палермо го сака, но не може да си го дозволи Пандев!

  Според пишувањата на локалните весници во Палермо. клубот од Сицилија се распрашува кај Џенова за можна трампа во која ќе биде инволвиран и македонскиот интернационалец Горан Пандев. Имено Палермо и Џенова биле на идеја да ги менуваат Ригони со Пандев, но веројатно се ќе остане само на идеја.

 • Трајковски го постигна својот деби гол, Палермо победи

  Во вториот денешен натпревар од 16. коло во Серија А, екипата на Палермо, во која настапува нашиот репрезентативец Александар Трајковски го совлада тимот на Фросиноне со 4-1 (2-1). Македонскиот репрезентативец ги одигра сите 90 минути и притоа го постигна својот деби гол во Серија А, во 60. минута за водство од 3-1.

 • Милан го договори Франко Васкез

  Милан успеа да се договори со Франко Васкез, тој треба да потпише договор на пет години со „росонерите“, според кој ќе заработува околу милион и пол евра годишно.

 • Јакини не е повеќе тренер на Палермо, Трајковски ќе се докажува кај Балардини

  И покрај победата во 12. коло во Серија А, тренерот на Палермо, Џузепе Јакини не успеа да ја задржи својата функција во клубот. Раководството на Палермо денес одлучи да го избрка Јакини, заради лошата игра и слабите резултати, кои ги прикажува екипата на Палермо во првенството на Италија. 

Pages