ВИДЕО: Тер Штеген „спиеше“ цел меч, но со чудесен рефлекс ја спаси Барса во Мајорка!

И покрај огромните проблеми и повеќе од десет повредени фудбалери, екипата на Барсалона со победа се врати од гостувањето во Мајорка. Во последниот вчерашен натпревар во Примера, Каталонците славеа со минимални 0-1, а победата им ја донесе искусниот Лук Де Јонг, кој можеби го одигра последниот натпревар за тимот.

Но, најголема заслуга за триумфот на Барса има голманот Тер Штеген, кој исто како и Де Јонг е на удар на критичарите во текот на целата сезона. Во судиското надополнување германскиот голман оствари чудесна интервенција со едната рака и со феноменален рефлекс го сопре зицерот на Хауме Коста

  • Одбраната на Тер Штеген против Мајорка:

Германецот немаше работа речиси во текот на целиот натпревар, но остана концентриран до самиот крај и успеа да запише интервенција која што на тимот му донесе значајна победа.

Состави

Javier Aguirre

4-2-3-1

    Чави

    4-3-3