ВИДЕО: Танушев со „ножички“ погоди со Борец и доби аплаузи од Струмица!

Ѓорѓи Танушев, фудбалерот на Академија Пандев, го постигна еден од поубавите погодоци ова коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

На натпреварот против Борец, фудбалерот на „пандевци“ стрелаше за 2-0 и тоа атрактивно, со ножички, гол за кој доби аплаузи од струмичката публика. По една убава тимска акција, топката заврши кај Маневски, а тој нафрли, по што Танушев се реши на атракција и со помош на земјата успеа во истата.

  • Голот на Танушев против Борец:

За Ѓорѓи Танушев ова беше прв погодок во дресот на Академија Пандев по трансферот од прилепска Победа.

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Академија ПандевАкадемија Пандев 6 4 2 0 7:1 6 14
2 ВардарВардар 1 6 4 1 1 8:3 5 13
3 Македонија Ѓорче ПетровМакедонија Ѓорче Петров 1 6 3 2 1 10:6 4 11
4 ШкупиШкупи 6 2 2 2 7:7 0 8
5 Струга Трим ЉумСтруга Трим Љум 1 6 2 2 2 6:8 -2 8
6 ШкендијаШкендија 2 6 2 1 3 6:4 2 7
7 РеноваРенова 2 6 2 1 3 5:8 -3 7
8 СилексСилекс 1 6 2 0 4 8:8 0 6
9 РаботничкиРаботнички 1 6 2 0 4 5:9 -4 6
10 БорецБорец 3 6 1 1 4 2:10 -8 4