ВИДЕО: Тадиќ и Класен го однесоа Ајакс на чекор од одбрана на титулата

Ајакс

Фудбалерите на Ајакс направија нов чекор кон одбрана на титулата во Ередивизие со победата над Цволе (3-0).

  • Извештај од натпреварот: 

Гостите поставија цврста одбрана, која прв ја проби Душан Тадиќ со мала мајсторија. Следуваше полесен ритам за „копјаниците“, кои со два нови гола ги потврдија бодовите. На почетокот од вториот дел погоди и Дејви Класен, а печат на одличното издание на фаворитот стави истиот фудбалер во завршницата од натпреварот.

Ајакс има седум бода и натпревар повеќе од ПСВ Ајндховен на три кола до крајот на шампионатот.

Состави

Ерик тен Хаг

4-4-2

    Dick Schreuder

    3-4-3