ВИДЕО: Супер-убедлив старт на „супер-орлите“ на Мундијалот во Полска

Еден од фаворитите за висок пласман на Светското првенство за фудбалери до 20 години, Нигерија, со победа го започна Мундијалот во Полска. „Супер-орлите“ извојуваа триумф против Катар со 4-0. Головите за африканската селекција ги постигнаа Ефиом, Офиа, Деле Баширу и Салавудин.

Победи впишаа и Уругвај кој славеше над Норвешка со 3-1, Украина која ја изненади селекцијата на САД со 2-1 и Нов Зеланд кој го декласира Хондурас со 5-0.

  • Катар - Нигерија 0-4:

  • Хондурас - Нов Зеланд 0-5: