Столица дебитира таму каде што Партизан никогаш не губи

Во блиското минато „парниот ваљак“ имаше мини во стартните етапи на првенствената трка, црни точки каде што губеше бодови, но заминувањето во Ивањиќ на стартот на новата сезона на Суперлигата, би требало да биде рутински пат до трите бода. Делумно поради тоа што има огромна разлика, бидејќи се соочуваат со вицепрвакот на државата и повратникот во елитниот ранг, делумно и поради традицијата.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот Јавор - Партизан

Таа вели дека Јавор е еден од ретките клубови во Србија од кој Партизан никогаш не загубил. Се среќаваа за последните 20 години со нив во 31 наврат и уште не се поразени. Славеа на 26 од тие дуели, само пет пати ремизираа и важат за огромен фаворит. Партизан беше особено успешен на гости, славеше на сите десет дуели, без разлика дали беше борба за бодови или во куп, а на последните четири гостувања не прими ниту гол.

Сите квоти во MOZZART за останатите натпревари од MOZZART Суперлига

Сè тоа се параметри кои ги ставаат гостите во подобра улога. За нив во овој дуел важна е причината што дебитира Илија Столица со тоа што поради доцното приклучување на репрезентативците, па и повредите, нема да состави најдобар тим. Се очекуваат носителите на играта од претходната сезона како и новајлиите: Филиповиќ, Марковиќ, Шеховиќ и Андраде.

Јавор делуваше одлучно во припремите (три славја и реми), доведе десет нови играчи, меѓу нив Норвман Кембел, но и Петар Гигиќ кој не се наигра во Партизан, а сега ќе има мотив да се докаже. Избраниците на Игор Бонџулиќ само еднаш на последните четири домашни средби дома ја сочуваа мрежата, но во Првата лига на Србија.