Столе се врати меѓу стативите и ја сочува мрежата во победата на Рајо над Алавес

Екипата на Рајо Ваљекано им се врати на победите во Примера, откако по двата врзани порази во претходните две кола, вечерва славеше сигурна победа над Алавес од 2-0, во првиот натпревар од петтото коло во шпанскиот шампионат.

Македонскиот голман Столе Димитриевски по повредата која ја заработи против Италија, за време на репрезентативната пауза, се врати на голот и вендаш имаше одлична партија. Незаменливиот меѓу стативите во таборот на Рајо трет пат оваа сезона ја сочува својата мрежа незатресена и со својот перформанс потврди дека повредата веќе е минато.

Резултатот го отвори Палазот во финишот од првиот период, кога беше прецизен од најстрога казна, додека точна на натпреварот стави Де Фрутос во 82. минута.
 

Состави

Francisco

4-2-3-1

    Luis Garcia

    4-2-3-1