Ставрев, Мечкаровски, Јакимовски - делегирани судиите за петтото коло на ПМФЛ

Клупскиот фудбал се враќа на сцена во македонскиот фудбал. В петок и в сабота се играат натпреварите од петтото коло на ПМФЛ. Судиската организација и делегатот за натпревари денес ги одредија официјалните лица за натпреварите од петтото коло.

Дејан Јакимовски ќе го води дуелот во Тетово меѓу Шкендија и Работнички, а тетовчани и натаму се во неизвеснот кој ќе го наследи Османи по отказот пред неполни две недели. ФИФА судијата Димитар Мечкаровски е делегиран за натпреварот во Чаир меѓу Шкупи и Силекс, а Александар Ставрев ќе го отвори колото со натпреварот меѓу Академиа Пандев и Ренова.

Тетовчанецот Јосип Бартон ќе им суди на Македонија ЃП и Борец, а Марјан Гоцевски од Струмица е одреден за главен судија на првиот натпревар на Вардар и Струга Трим Љум во ПМФЛ.

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Академија ПандевАкадемија Пандев 5 4 1 0 7:1 6 13
2 Македонија Ѓорче ПетровМакедонија Ѓорче Петров 5 3 2 0 10:5 5 11
3 ВардарВардар 5 3 1 1 6:2 4 10
4 ШкупиШкупи 2 5 2 2 1 6:5 1 8
5 РеноваРенова 1 5 2 1 2 5:6 -1 7
6 Струга Трим ЉумСтруга Трим Љум 1 5 2 1 2 6:8 -2 7
7 БорецБорец 5 1 1 3 2:7 -5 4
8 ШкендијаШкендија 2 5 1 1 3 4:4 0 4
9 СилексСилекс 1 5 1 0 4 5:8 -3 3
10 РаботничкиРаботнички 1 5 1 0 4 4:9 -5 3