СТАРТНИ СОСТАВИ: Пеп и Артета со засилувањата по трофејот во Комјунити шилд

Стандардно пред стартот на новата сезона се игра мечот за трофејот во Комјунити шилд или англиската верзија на Суперкупот. Двата главни претенденти за тронот во Премиер лигата и екипи кои минатата сезона се бореа за трофејот, Манчестер Сити и Арсенал ќе вкрстат копја на „Вембли“. 

На околу час пред натпреварот, Пеп Гвардиола и Микел Артета ги отворија картите за стартните состави. Тренерите ги користат засилувањата, па така Матео Ковачиќ е стартер за Сити, а Хаверц, Тимбер и Рајс за Арсенал. 

  • Стартни состави за натпреварот:

Манчестер Сити (4-2-3-1): Ортега; Аканжи, Диaс, Стоунс, Вокер; Ковачиќ, Родри; Грилиш, Алварез, Силва; Халанд.

Арсенал (4-2-3-1): Ремсдејл; Вајт, Салиба, Габриел, Тимбер; Рајс, Парти; Сака, Одегард, Мартинели; Хаверц. 

Судија на финалето ќе биде искусниот Стјуарт Атвел.