СТАРТНИ СОСТАВИ: „Гордиот Албион“ офанзивен против Сенегал

Герет Саутгејт и Алиу Сисе, селекторите на Англија и Сенегал, ги одредија стартните состави за осминафиналниот натпревар во рамки на Светското првенство (СП) кое се игра во Катар.

Има неколку измени кај Англичаните, но тоа не е изненадување ако се земе предвид дека Саутгејт постојано го ротира тимот. Во нападот ќе биде Фоден, во средниот ред се Хендерсон и Белингем.

Англија:
Пикфорд; Вокер, Стоунс, Мегваер, Шо; Рајс; Хендерсон, Белингем; Фоден, Кејн, Сака

Сенегал:
Менди; Сабали, Кулибали, Диало, Џејкобс; Диата, Сис, Менди, Сар; Ндиаје, Диа

Натпреварот меѓу двете селекции се игра од 20:00 часот. Победникот оди на мегдан со бранителот на титулата Франција.

Состави

Герет Саутгејт

4-1-4-1

    Алиу Сисе

    4-4-1-1