СТАРТНИ СОСТАВИ: Франција без „кралевите“ во атак на Австрија!

Ралф Рагник и Дидие Дешамп, селекторите на Австрија и Франција, ги открија картите пред меѓусебниот дуел на Европското првенство (ЕП) кое се игра во Германија.

Французите во стартниот тим ќе ги нема актуелните „кралеви“ Камавинга, Менди и Чуамени кои стартуваат на клупата, додека главен адут е Килијан Мбапе кој ова лето се сели од ПСЖ во Реал Мадрид, но уште не е промовиран.

АВСТРИЈА (4-2-3-1): Пенц; Пош, Дансо, Вобер, Мвене; Сејвард, Сабицер; Лајмер, Баумгартнер, Грилич; Грегорич

ФРАНЦИЈА (4-3-3): Мањан; Кунде, Упамекано, Салиба, Хернандез; Гризман, Канте, Рабио; Турам, Мбапе, Дембеле

Натпреварот меѓу Австрија и Франција се игра на стадионот „Меркур Шпил Арена“ во Дизелдорф со почеток од 21:00 часот.

Состави

Ралф Рангник

4-2-3-1

    Дидие Дешамп

    4-3-3