ВИДЕО: Србија со ужасна грешка ѝ подари триумф на Белгија

Фудбалската репрезентација на Белгија на домашен терен ја победи Србија (1-0) во рамки на контролен натпревар кој двете селекции го играа во слободниот термин на ФИФА-термините.

Дуелот го реши еден гол, а падна по ужасна грешка на дефанзивата на „орлите“. Уште во втората минута, Рајковиќ стигна до топката пред Опенда по едно лошо додавање на Павловиќ, но таа заврши до Караско кој ја смести во празната мрежа.

  • Голот на Белгија против Србија:

Во продолжението од мечот Белгија правеше притисок за 2-0, но не го искористи, а Србите, пак, двапати ги стресоа рамките на голот на „црвените ѓаволи“, еднаш тоа го направи Митровиќ, а вториот пат во 89. минута не успеа Ѓуричиќ.

Мечот се играше во Левен, пред празни трибини. Белгија ја чека меч со Азербејџан за потврда на првото место во квалификациската група, додека Србија игра меч на одлука со Бугарија.