Спортинг стои на патот на „двојната круна“ за Порто

Порто

Сезона 2021/22 е при крај, а навивачите на Порто би сакале да трае што подолго бидејќи може да се памети како една од најуспешните во историјата. Рака на срце, симпатизерите на „сино-белите“ нема да го паметат настапот на нивните миленици во Лигата на шампионите, а потоа и во Лигата на Европа, затоа што веројатно можеа подобро од третото место во групата Б во елитата, т.е. осминафинале во второто по ранг клупско натпреварување на стариот континент, во кое беа елиминирани од Лион.

Сепак, резултатите на „змејовите“ на домашната сцена се за восхитување, особено во Примеира дивизион, каде што се на добар пат да ја освојат јубилејната 30-та титула, а тоа што со серијата од 58 првенствени натпревари без пораз со која го срушија 44-годишниот стар рекорд на најголемиот ривал Бенфика доволно говори за играчките и менталните квалитети на избраниците на Сержо Консеисао.

Сите квоти на MOZZART за натпреварот Порто - Спортинг >>>

Порто не само што го мерка трофејот во португалската елита, туку и „двојната круна“, вкупно деветта, а втора во изминатите три години. Претпоследна пречка во Купот е официјалниот шампион Спортинг, со кого и лани на „Драгао“ имаше жестока пресметка и кој на овој реванш ќе брка минус 1-2 од Лисабон. Интересно е тоа што поранешниот двократен европски шампион во претходното издание на ова натпреварување стигна до полуфиналето, но по ремито од 1-1 под каменоломот, Брага го изненади со победа во неговиот дом, а подоцна го освои и пехарот.

Тоа е доволно предупредување за Консеисао и неговите избраници, но сигурни сме дека извлекоа лекција и ќе успеат да ја зачуваат стекнатата предност во главниот град - на крајот на краиштата, „лавовите“ на ова гостување не славеле од 30 април 2016. Но, секако дека се способни за тресење на мрежата, затоа со кецот размислете за ГГ.