ВИДЕО: Спортинг пресилен за Брага, нов гол на генијалниот Бруно Фернандез

Победникот на Купот на Португалија, Спортинг Лисабон ја запиша првата победа во новата сезона на Примеира. Во последниот неделен натпревар од второто коло „зелено-белите“ го совладаа четвртопласираниот тим од минатата сезона Брага со 2-1, а македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски не доби шанса за настап.

  • Извештај од натпреварот: 

Првото соочување на две екипи од големата четврорка на португалскиот фудбал донесе победа на домаќините со одлучно прво полувреме. Вендел во 16. минута го отвори резултатот, а најдобриот фудбалер на Спортинг, Бруно Фернандез со гол пред одморот зголеми на 2-0.

Вториот дел беше нешто поизедначен, Брага имаше свои можности и го ублажи поразот со голот на Едуардо Вилсон. Првакот Бенфика и Фамаликао со по шест бода се водечки на табелата во Примеира по две одиграни кола.