Список за Лихтенштајн и Гибралтар: Илиев и Велкоски пак во А-тимот!

Селекторот на А-репрезентацијата на Македонија, Игор Ангеловски, го објави списокот на фудбалери на кои ќе смета за последните два меча од групната фаза од Лигата на нациите, против Лихтенштајн и Гибралтар.

Од претходниот список ги нема Дарко Велковски, Давид Митов Нилсон и Стефан Ристовски кои се повредени, а на мечот во Лихтенштајн нема да може да играат и Езџан Алиоски и Елиф Елмас поради суспензија поради жолти картони.

Во составот се враќа Иван Тричковски, кој исто така поради повреда ги пропушти двете средби, а новајлии се Дејан Илиев од Арсенал и Крсте Велкоски од Сарајево.

Натпреварот меѓу Лихтенштајн и Македонија во Вадуц се игра на 16 ноември, додека три дена подоцна во Скопје гостува аутсајдерот Гибралтар. Нашиот национален тим е лидер во групата со девет бода, пред Ерменија која има шест бода.

УЕФА Лига на нации, Лига Д, Гр. 4
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МакедонијаМакедонија 4 3 0 1 8:5 3 9
2 ГибралтарГибралтар 2 4 2 0 2 3:5 -2 6
3 ЕрменијаЕрменија 4 2 0 2 6:4 2 6
4 ЛихтенштајнЛихтенштајн 2 4 1 0 3 5:8 -3 3