ФОТО: Специјални копачки на нозете на Пандев за утрешниот јубилеј против Летонија

Македонската публика утре со почеток од 20:45 часот ќе има можност да ја бодри сениорската репрезентација во првиот квалификациски натпревар за Европското првенство 2020 година.

Противник ќе ни биде Летонија, а мечот ќе биде одбележан од јубилејот на Горан Пандев. Капитенот на нашата селекција ќе го запише 100-от настап во националниот дрес, а истиот посака да го зачини со победа и почетни три бода.

>> Пандев: Ангеловски ме врати во тимот, да не беше тој – немаше да биде и јубилејот!

35-годишниот ветеран ќе носи специјално изработени копачки на кои ќе бидат испишани имињата на неговите деца.

Европско првенство, Квалификации, Група G
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ПолскаПолска 1 2 2 0 0 3:0 3 6
2 ИзраелИзраел 1 2 1 1 0 5:3 2 4
3 МакедонијаМакедонија 2 2 1 1 0 4:2 2 4
4 СловенијаСловенија 1 2 0 2 0 2:2 0 2
5 АвстријаАвстрија 2 0 0 2 2:5 -3 0
6 ЛетонијаЛетонија 2 0 0 2 1:5 -4 0