ВИДЕО: Сосиедад остана лидер, Валенсија се спаси од пораз на „Мендизороза“

Реал Сосиедад останува лидер и по десеттото коло на Примера. Баскијците славеа на теренот на Кадиз со 0-1 (гол на Исак) и го прескокнаа Атлетико Мадрид на врвот.

Валенсија само две недели по убедливата победа над Реал Мадрид, едвај извлече реми во Виторија против Алавес (2-2). Ваљехо и Санмартин ги постигнаа головите во завршната фаза на натпреварот.

Без голови заврши дуелот на Еибар и Хетафе, а Ваљадолид славеше во Гранада со 1-3.

  • Кадиз - Реал Сосиедад 0-1: 

  • Алавес - Валенсија 2-2: 

  • Гранада - Ваљадолид 1-3: 

  • Еибар - Хетафе 0-0: 

Реал Сосиедад води со 23 бода, пред Атлетико Мадрид со 20 и натпревар помалку, а третопласиран е Виљареал со 19 бода.