Славија Прага ќе ја брани честа на гостувањето кај Легија

Тешко е да се дојде до висок стандард, а уште потешко е да се остане на ниво. Славија Прага имаше прилика оваа сезона да се увери во вистинитоста на овие зборови, затоа што по блескавата кампања дојде во ситуација да испадне во најновото, и воедно најслабото, континентално натпреварување.

По одличните изданија во Лигата на шампионите и во Лигата на Европа, првакот на Чешка лесно би можел да се најде во Конференциската лига затоа што во првиот натпревар за групната фаза во второто натпреварување на УЕФА на свој терен не оствари никаква предност против Легија (2-2), па в четврток во реваншот ќе мора добро да се помачи за да го задржи рејтингот од поновата историја.

Сите квоти за натпреварот меѓу Легија и Славија Прага

Минатогодишниот учесник во четвртфиналето на Лига Европа претходно ова лето беше елиминиран од Ференцварош во борбата за континентална елита, а и покрај неуспехот лигашката форма на тимот на Јиндрих Трипшовски не можеше да биде подобра. Составот од Прага славеше во сите четири натпревари од шампионатот, а претходниот викенд сметката за ремито со Полјаците ја плати Острава која загуби со 4-0.

Квоти за останатите плеј-оф натпревари во Лигата на Европа

Во меѓувреме, Легија, исто така испадна од квалификациите за Лигата на шампионите каде во двомеч беше послаба од Динамо Загреб, откако во претходното коло ја исфрли естонска Флора. Екипата на Чеслав Михневич брзо заздрави од шокот и во Екстракласа ја порази Варта од Познањ со 2-0, што беше одлична увертира за добриот резултат во Прага. Оваа недела варшавската екипа одмораше во првенството и го стави целиот фокус на реваншот на стадионот на полската армија.