Скопското дерби во Маџари за Гоцевски, Ставрев ќе суди во Ѓорче

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) ги одреди судиите за натпреварите од 5. коло од Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) кое ќе се игра в недела.

Дербито во Скопје меѓу Вардар и Шкупи е закажано на „Филип Втори“, а правдата ќе ја дели Марјан Гоцевски од Струмица. Победа во Битола ќе ја пречека Ренова и главен судија ќе биде Игор Стојчевски, додека Александар Ставрев ќе биде на центарот во Ѓорче Петров, каде Македонија ЃП игра со Беласица.

Шкендија и Работнички ќе се судрат во Тетово, а главен судија ќе биде Дејан Јакимовски. Во последниот натпревар од колото на Академија Пандев и Силекс за арбитар е назначен Марјан Ецкоски.

Сите дуели се играат в недела од 15:30 часот.

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ШкендијаШкендија 36 24 7 5 80:29 51 79
2 ВардарВардар 36 17 13 6 45:23 22 64
3 Академија ПандевАкадемија Пандев 36 17 7 12 45:35 10 58
4 ШкупиШкупи 1 36 13 9 14 40:42 -2 48
5 Македонија Ѓорче ПетровМакедонија Ѓорче Петров 1 36 12 11 13 45:50 -5 47
6 РеноваРенова 1 36 12 11 13 53:49 4 47
7 РаботничкиРаботнички 3 36 13 7 16 43:49 -6 46
8 СилексСилекс 36 11 11 14 27:39 -12 44
9 БеласицаБеласица 36 9 11 16 37:49 -12 38
10 ПобедаПобеда 36 6 5 25 26:76 -50 23