Скопското дерби Вардар – Работнички ќе се игра под рефлектори!?

Екипите на Вардар и Работнички се подготвуваат за своето ново соседско дерби, а истото можно е да се игра под рефлектори, на Арената „Тоше Проески“.

Топлото време е голем проблем за клубовите во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) во воведните неколку кола од шампионатот. Вардар не ја отвори сезоната според планот, додека Работнички има половичен учинок - една победа и еден пораз.

Скопското дерби сигурно ќе биде најатрактивниот дуел во претстојното трето коло, а истиот би можел да се игра под рефлектори. Вардар е домаќин на дуелот, сака да игра во вечерен термин, но нема се да зависи од клубот, затоа што од овој дуел ќе има и ТВ-пренос.

Дуелот меѓу Вардар и Работнички ќе се игра ден порано од предвиденото, в сабота.

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВардарВардар 1 7 5 1 1 11:3 8 16
2 Академија ПандевАкадемија Пандев 1 6 4 2 0 7:1 6 14
3 Македонија Ѓорче ПетровМакедонија Ѓорче Петров 7 3 2 2 10:7 3 11
4 ШкендијаШкендија 2 7 3 1 3 8:4 4 10
5 РеноваРенова 2 7 3 1 3 6:8 -2 10
6 ШкупиШкупи 2 6 2 2 2 7:7 0 8
7 Струга Трим ЉумСтруга Трим Љум 2 7 2 2 3 6:10 -4 8
8 РаботничкиРаботнички 1 7 2 1 4 6:10 -4 7
9 СилексСилекс 1 7 2 0 5 8:11 -3 6
10 БорецБорец 7 1 2 4 3:11 -8 5