ВИДЕО: Сити си поигра и со Брајтон, Челзи прокоцка победа во 90. минута 

По киксот на Манчестер Јунајтед на „Сент Мери“ и ремито со Саутемптон од 1-1, во попладневната програма од четвртото коло на Премиер лигата, Сити си поигра со тимот на Брајтон, додека Челзи имаше водство од 2-0, но во 90. минута прокоцка победа пред својата публика против Шефилд Јунајтед

Шампионот Манчестер Сити не се ни испоти против тимот на Брајтон и на рутински начин ја забележа третата овосезонска победа, откако пред својата публика извојува победа од (2-0).

Само што тргнаа од центарот „граѓаните“ веднаш ја измешаа гостинската одбрана и на асистенција на Давид Силва, Кевин Де Брујне беше на висината на задачата и го отвори резултатот (1-0). Брајтон, и покрај негативата, не успеа му парира на големиот фаворит кој пред самиот крај на првиот дел стигна до сигурни 2-0. Реализатор на вториот погодок на шампионот беше Серхио Агуеро. Аргентинскиот голгатер продолжи со својата гол-серија и на нова асистенција на Давид Силва во 55. минута зголеми на 3-0, додека конечните 4-0 го постави Бернардо Силва во 79. минута. 

Извештај од натпреварот: 

Младиот Тими Абрахам повторно блесна во синиот дрес, но сам не можеше да донесе нова победа за Челзи, затоа што неговиот соиграч Курт Зума во 90. минута си постигна автогол и му подари бод на борбениот Шефилд Јунајтед. Младите момци на Френк Лампард одиграа нов атрактивен натпревар и со двата гола на Абрахам имаа водство од 2-0 по првите 45. минута на „Стемфорд Бриџ“. Но, Шефилд не се предаде, Робинсон намали на 2-1, додека во самиот финиш францускиот дефанзивец повторно беше трагичар и со автогол донесе голема гостинска радост. 

Извештај од натпреварот:

По поразот од Сити и ремито со Вотфорд, фудбалерите на Вест Хем конечно влегоа во ритам како што се очекуваше од нив, и денес ја забележаа втората победа во низа во Премиер лигата. Момците на Мануел Пелегрини со сигурни 2-0 го совладаа Норич, а творци на оваа победа на „чеканите“ беа Халер и Јармоленко. 

До значајни три бода од денешната програма на Премиер лигата стигна и Лестер Сити кој беше поуспешен во дуелот со Борнмут (3-1), додека  Њукасл и Вотфорд како и Кристал Палас и Астон Вила одиграа 1-1. 

Извештај од натпреварот: