Сити одговори на одлуката на УЕФА: Разочарани сме, но не и изненадени...

Сити забрана

Екипата на Манчестер Сити доби забрана за настап во претстојните две сезони во Лигата на шампионите. Оваа одлука ја донесе УЕФА со образложение дека премиерлигашот го прекршил финансискиот фер-плеј.

>> ШОКАНТНА ОДЛУКА: Манчестер Сити доби забрана за настап во ЛШ!

Веднаш следуваше одговор од страна на тимот од „Итихад“ кој е разочаран, но не и изненаден од оваа санкција.

„Манчестер Сити е разочаран, но не изненаден од денешното соопштение на Административната комора на УЕФА. Клубот отсекогаш предвидувал крајна потреба да се побара независно тело и процес за непристрасно разгледување на сеопфатното тело на непобитни докази за поддршка на нејзината позиција.

Во декември 2018 година, УЕФА јавно го прегледуваше исходот и санкцијата што требаше да биде доставена до Манчестер Сити, пред да започне истрагата. Клубот официјално се пожали на дисциплинскиот орган на УЕФА, жалба што беше потврдена со одлука на КАС.

Едноставно кажано, ова е случај инициран од УЕФА, кој го гони УЕФА и го суди УЕФА. Поради овој предрасуден процес, клубот ќе спроведе непристрасна пресуда што е можно побрзо и затоа, во прв степен, ќе започне постапка со Арбитражен суд во најрана можност“, стои во сооштението на „граѓаните“.

Санкцијата вклучува и парична казна од 30 милиони евра. Одлуката на УЕФА може да ја прочитате на следниот ЛИНК.