Сити голем фаворит против „биковите“ од Лајпциг

Лајпциг

Минатата сезона, Манчестер Сити беше меѓу главните кандидати за освојување на титулата, стигна до финалето со Челзи во кое беше фаворит и на крајот остана без трофеј. Добро, тој беше најдобар во Премиер лигата и го освои Лига купот, но оние што даваат пари сакаат повеќе, тие го сакаат „ушкото“. А оваа сезона, предноста сепак му припаѓа на Пари Сен Жермен, кој го додаде Лео Меси во и онака силниот тим (се разбира, тоа не значи дека ќе функционираат совршено - времето ќе покаже) и кој е во иста група. Но, можеби токму ова мало ослободување од притисокот, иако сè уште постои, го носи резултатот; ова е само првиот круг и вратата е отворена за сите.

Сите квоти на MOZZART за натпреварите од Лигата на шампионите >>>

РБ Лајпциг е клуб кој за првпат се најде во Европа во сезоната 2017/18 и оттогаш е редовен учесник во групната фаза или во Лигата на шампионите или во Лигата на Европа, а во август 2020 година играше во полуфиналето од ова елитно натпреварување и загуби со 3-0 од веќе споменатиот ПСЖ. На прв поглед, Германците изгледаат како некој што не може да се справи со великаните, премногу богатите ривали (секако, ниту „биковите“ не се сиромашни), но... добро, Германци се! Никој никогаш не смее да ги отпише.

Сите квоти на MOZZART за натпреварот Манчестер Сити - Рб Лајпциг >>> 

Менаџерот на „граѓаните“, Пеп Гвардиола летово потроши најмногу пари на Џек Грилиш, но остана без Хари Кејн, кој со месеци „преминуваше“ на „Eтихад“, но на крај немаше ништо од таа приказна. Сити беше многу блиску до ангажирање на Кристијано Роналдо, но кога пристигна во Манчестер, тој се сврте на другата страна и се врати на „Олд Трафорд“. Најголем проблем за Лајпциг е заминувањето на тренерот Јулијан Нагелсман во Баерн, иако одамна беше најавено и играчите имаа можност да се навикнат. Неговиот наследник, Џеси Марш, имаше многу успеси во Салцбург, но сезоната во Бундеслигата не ја започна многу добро, а дебаклот во саботното дерби со Баерн (1-4) дојде во невреме.