Симе Христов си замина од таборот на Гостивар

Екипата на Гостивар во новата сезона ќе биде без уште едно име од главните играчи за време на сезоната во Втората лига, затоа што се раздели и со Симе Христов.

30-годишникот дојде во тимот за време на зимскиот преоден рок од Вардар и играше важна улога во освојувањето на второто место во ВМФЛ кое му донесе на Гостивар промоција во елитата по една деценија.

Сепак, крилниот играч и раководството не се договорија за нова соработка. Така, Христов ќе бара нов клуб. Досега тој покрај за Гостивар играше и за Вардар, Работнички, Тиквеш, Борец, Македонија ЃП, Еуромилк, Тетекс, Брегалница и Пелистер на домашната сцена.

Симе Христов има и настапи и за албанска Влазнија, Јужен Мјанмар, како и унгарски Егри и Вашаш.

Пред Симе Христов, од таборот на гостиварчани си заминаа и најдобриот стрелец Антонио Каланоски, како и стоперот Дарко Стојанов.

ФОТО: www.gostivarpress.mk