ВИДЕО: Силесен направи невидена глупост, па во револт удри со глава во стативата

Фудбалскиот натпревар меѓу НЕЦ Нијмеген и Хееренвен заврши со гостинско славје од 2-3, по голема битка на теренот во холандската Ередивизие. 

Сепак, овој меч го одбележа еден момент кој го обиколи светот, а во центарот на вниманието беше Јаспер Силесен. Екс голманот на Барселона и репрезенативец на Холандија направи невидена глупост, со која во 97. минута ѝ подари победа на гостинската екипа. По еден удар на Коласин, Силесен мислеше дека топката оди крај голот и сигнализира дека ја пушта да излезе. Меѓутоа, погрешно процени и топката од стативата заврши во мрежата за победоносен погодок. 

По таквиот кикс, Силесен револтирано со глава удри во стативата и застана во неверица. Соиграчите веднаш пријдоа и го утешија разочараниот голман, а бодовите заминаа во Хееренвен. 

Состави

Rogier Meijer

4-2-3-1

    Kees Van Wonderen

    4-2-3-1