Швајцарија тука е фаворит, на Камерун му е скроена судбината

Швајцарците се очигледни фаворити, избраниците на Мурат Јакин се квалитетни, на ЕП пред само една година стигнаа до четвртфиналето кое го загубија на пенали од Шпанија, беа пред Италија во квалификациите, а во Лигата на нациите ги победија Португалија, Шпанија и Чешка

На стадионот Ал Џануб ќе се игра вториот натпревар од групата Г во кој ќе решаваат Швајцарија и Камерун кој ќе биде главен ривал на Србија во борбата за пласман во нокаут фазата на Светското првенство. И слободно можеме да кажеме дека сите се убедени дека тоа ќе биде Швајцарија.

>>> Сите квоти на мечот Швајцарија - Камерун во MOZZART

Постојат неколку причини за такво размислување. Прво и основно е самиот квалитет на тимот на Мурат Јакин, иако Швајцарците имаат големи проблеми на голот. Јан Зомер можеби е најпотценетиот голман денес, само му се стави на располагање на тренерот, а Ивон Мвого, инаку првата резерва на линијата, поради повреда не ни отиде во Катар. А таа линија за многумина беше недостижна во квалификациите, во кои Швајцарија прими само два гола во осум натпревари, по еден на гостувањето кај Бугарија и Италија. Гранитната одбрана треба да биде посебен проблем за Камерунците, кои секако се борат со реализацијата. За работите да бидат полоши, најдобриот играч на тимот Франк Андре Замбо Ангиса дојде повреден на Мундијалот, иако се шпекулира дека Ригобер Сонг, сепак, би можел да ризикува и да го испрати на теренот, бидејќи ако загубат тука –  тешко дека имаат на што да се надеваат.

>>> Сите квоти на Светското првенство во MOZZART

Проблемот е што Камерунците повеќе не се тимот кој го најави големото востание на африканскиот фудбал во 90-тите години на минатиот век. Тогаш сите велеа дека е само прашање на време кога физички доминантните тимови од Африка ќе ги научат основите на тактиката и ќе ги симнат од тронот Европејците и Јужноамериканците. На крајот тоа испадна празна приказна. Во 21 век, Камерун на светските првенства играше против Хрватска, Холандија, Германија, Данска и Ирска. Загуби четири меча, ремизираше само со Ирците.

На подготовките за Мундијалот го совлада Узбекистан, иако тоа не мора ништо да значи бидејќи и Швајцарија загуби од Гана со идентичен резултат 0-2. На тој меч Зомер ги запиша своите повратни минути на голот. Па дури и да не брани Зомер, Швајцарците дефинитивно се очигледни фаворити. На Европското првенство пред само една година стигнаа до четвртфиналето каде на пенали загубија од Шпанија. Тогаш во квалификациите беа пред Италија, а иако беа само третопласирани во групата во Лигата на нации, треба да се каже дека таму по еднаш ги совладаа Португалија, Шпанија и Чешка.

Секоја чест за Камерун што беше пред Брегот на Слоновата Коска во квалификациите, а потоа и со гол во 124. минута од реваншот со Алжир и стигна до Светското првенство, но се чини подалеку од тоа – нема да можат.