Шпанија со младата ѕвезда на Барселона Фати ќе ја напаѓа Македонија

Ансу Фати, големата надеж на Барселона, поради бројните проблеми со повредени играчи во ростарот на Ернесто Валверде на стартот од оваа сезона доби шанса да дебитира за каталонскиот гигант и веднаш го привлече вниманието на фудбалската јавност. 

18-годишниот офанзивец, кој е роден во Гвинеја-Бисау, се реши својата фудбалска кариера да ја гради во шпанскиот дрес, а наградата за одличните партии откако повторно доби повик за настап на У21 селекцијата на „црвената фурија“. 

Шпанија ја чекаат натпревари против Македонија и Црна Гора, а во списокот на селекторот Де Ла Фуенте се најдоа следните фудбалери: 

Натпреварот меѓу Шпанија и Македонија се игра на 14 ноември во Алкоркон.