Шпанија без Рамос и со тројца дебитанти против Швајцарија

Дуелот меѓу Шпанија и Швајцарија е интересен за Србија бидејќи „орлите“ на Мундијалот во Катар ќе се натпреваруваат во групата (повторно) со овие другите. Селекторот Мурат Јакин за мечевите со Шпанија во Сарагоса и Чешка во Сент Гален го врати Денис Закариja од Челзи, Седрик Итен од Јанг Бојс и Дан Ндоје од Базел. Првите двајца не настапуваа од ноември минатата година поради повреда, додека младиот Ндоје претходно имаше повици за А селекцијата, но и натаму чека на деби.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот Шпанија - Швајцарија:

Поголемите изненадувања се на списокот на Луис Енрике, кој го изостави Јаго Аспас од Селта и покрај добриот почеток на сезоната, а честа првпат да бидат повикани за најсилната репрезентација на својата земја ја добија Нико Вилијамс од Атлетик Билбао и Борха Иглесијас од Бетис. Третиот дебитант во шпанскиот тим е дефанзивниот играч за врска на Валенсија, Уго Гиљамон.

Вилијамс и Иглесијас се напаѓачи, како и Аспас, но прашање е колкава минутажа ќе добијат покрај стандардните Алваро Мората и Феран Торес со оглед на тоа дека се работи за мечеви кои ќе послужат како исклучително важни подготовки за настапот на претстојното Светско првенство.

Сите квоти во MOZZART од останатите натпревари во Лигата на нации:

Се очекуваше Луис Енрике да го повика Серхио Рамос, но искусниот дефанзивец одново го нема меѓу репрезентативците, иако оваа сезона конечно почна редовно да игра за Пари Сен Жермен. Претходниот дуел меѓу Шпанија и Швајцарија, одигран во март годинава, заврши со победа на Шпанија од 1-0. Овие две селекции се сретнаа и на претходното Европско првенство, кога Шпанија се пласира во полуфиналето благодарение на подоброто шутирање пенали, откако натпреварот заврши со 1-1. Пред две години во Лигата на нации беше 1-1 во Швајцарија и 1-0 за Шпанија на нејзин терен, така што кога играат овие две репрезентации нема многу голови.