Шпанците обвинуваат: ВАР на натпревар од Примера реагираше спротивно на ист случај (ВИДЕО)

ВАР

Килиан Мбапе постигна погодок за победа на Франција, која преку Шпанија стигна до титулата во Лигата на нации.

Судијата Ентони Тејлор дозволи голот на Французинот да важи, поради играње на Ерик Гарсија на почетокот од акцијата. Тоа ги разбесни шпанските фудбалери, кои не можеа да се изначудат на објаснувањето на англискиот арбитар.

Ваков сличен момент се случи токму во шпанска Примера, но по реакција од ВАР-собата, тогаш беше поништен пеналот кој пристигна во продолжението од акцијата.

  • Моментот од натпреварот меѓу Селта Виго и Леванте:

Сите протести на Шпанците беа залудни, бидејќу судиите ја дозволија радоста на противникот, кој до крајот издржа и запиша пресврт победа во големото финале на „Сан Сиро“.

Состави

Луис Енрике

4-3-3

    Дидие Дешамп

    3-4-1-2