ВИДЕО: Шоу на Ињаки и Нико Вилијамс, Атлетик Билбао убедлив против Алмерија

Ниту репрезентативната пауза не го сопре налетот на фудбалерите на Атлетик Билбао во домашниот шампионат. Баскијците на отворањето на седмото коло на Примера одиграа уште еден фантастичен натпревар и пред својата публика славеа со убедливи 3-0 над новајлијата во лигата, Алмерија.

  • Извештај од натпреварот:

Така, тимот од „Сан Мамеш“ ја забележа петтата овосезонска победа и ја продолжи својата позитивна серија од шест натпревари без првенствен пораз.

Одново, херој на домашната екипа беше новиот репрезентативец на Гана, Ињаки Вилијамс, кој блесна во вистински момент и со два гола го одведе својот тим до посакуваните три бода. 28-годишниот напаѓач прва радост на трибините донесе по само десет минути игра, кога погоди по додавање на Нико Вилијамс, а седум минути подоцна Ојхан Санкет Тирапу го матира Мартинез и Атлетик Билбао веќе имаше сигурни 2-0, резултат со кој се замина на одмор.

На стартот од вториот дел Ињаки Вилијамс повторно се најде на вистинско место и пак на додавање на Нико Вилијас стрелаше за високи 3-0, додека точка на натпреварот стави Микел Весга Арути од пенал, на шест минути од крајот на натпреварот.

Состави

Ernesto Valverde

4-2-3-1

    Gaizka Garitano

    5-3-2