ВИДЕО: Шок во Хамбург – Хаџи со велемајсторија ја отвори Германија

Фудбалската селекција на Романија им приреди шок на големиот фаворит Германија во квалификациите за следното Светско првенство во Катар.

Во Хамбург, фаворизираниот домаќин по само девет минути игра има негатива од 0-1, откако Јанис Хаџи со велемајсторија на мал простор ја измеша противничката одбрана и со итар удар го совлада Тер Штеген.

  • Атрактивниот гол на Хаџи против Германија:

Германија е лидар во групата каде што се натпреварува и Македонија, но со евентуална победа Романија ќе се доближи на само два бода до поранешниот европски и светски шампион.

Состави

Ханси Флик

4-2-3-1

    Eduard Iordanescu

    5-4-1