Премиер Лига

Primary tabs

Најнови вести

  • Синиот дел на Глазгов пак слави – Ренџерс продолжува да си го „делка“ Селтик

    Синиот дел на Глазгов слави – Глазгов Ренџерс извојува победа над големиот ривал Селтик, во првото овосезонско вечно дерби на шкотскиот фудбал. Во рамки од четвртото коло на Премиершип, шампионот предводен од Стивен Џерард ја продолжи победничката серија на легендарното „Олд Фирм“ дерби и со 1-0 го совлада градскиот ривал.

  • Ренџерс и Селтик мора да бркаат победа во новото „Олд Фирм“ дерби

    Шкотското првенство практично штотуку започна, а првото „Олд Фирм“ дерби веќе пристигнува. И Ренџерс и Селтик веќе потфрлија по еднаш - бранителот на титулата загуби на гостувањето кај Данди Јунајтед, а неговиот најголем ривал на гости кај Хартс. Во исто време, и двете екипи играа во квалификациите за Лигата на шампионите ова лето и не одушевија. Селтик испадна од Мидтјиланд на крајот на август по две ремија и подобро издание на Данците во судиското продолжение во реваншот. Ренџерс се вклучи во борбата за елитата на почетокот на август и доживеа два порази од Малме, клуб кој беше неговиот последен противник во ова натпреварување пред десет години (тогаш момците од Глазгов забележаа нерешен резултат и пораз).

  • Крај на серијата: Ренџерс на Џерард загуби по 40 натпревари пауза!

    Даанди Јунајтед со минимален резултат ги освои трите бода на дуелот со Глазгов Ренџерс (1-0) во второто коло од шкотската Премиер лига.

Табели

Премиер Лига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 СелтикСелтик 25 22 1 2 72:15 +57 67
2 Глазгов РенџерсГлазгов Ренџерс 24 19 3 2 59:14 +45 60
3 МадервелМадервел 25 13 2 10 34:32 +2 41
4 АбердинАбердин 25 10 8 7 30:28 +2 38
5 ЛивингстонЛивингстон 25 9 7 9 36:33 +3 34
6 ХибернијанХибернијан 25 7 9 9 34:41 -7 30
7 КилмарнокКилмарнок 25 8 5 12 25:32 -7 29
8 Сент ЏонсонСент Џонсон 24 6 9 9 22:42 -20 27
9 Рос КаунтиРос Каунти 25 6 7 12 25:50 -25 25
10 Сент МиренСент Мирен 25 5 7 13 20:33 -13 22
11 ХамилтонХамилтон 1 25 4 7 14 25:45 -20 19
12 ХартсХартс 1 25 3 9 13 25:42 -17 18