Шкендија во вторник попладне ќе го пречека Дуделанж во Скопје

Фудбалерите на Шкендија го апсорбираа ударот и елиминацијата од Лигата на шампионите од естонскиот Номе Каљу и веќе се насочуваат кон Лига Европа и натпреварот од второто коло против Дуделанж од Луксембург.

Клубот од Тетово информираше дека првиот натпревар на кој нашиот шампион ќе биде домаќин на Арената „Тодор Проески“ ќе се одигра следниот вторник со почеток во 17:00 часот. Надежта на тетовчани е дека овој пат ќе имаат поголема поддршка во споредба со натпреварот во вторникот.

Возвратниот натпревар во Луксембург се игра на 30 јули со почеток од 17:55 часот.

Во претходните три сезони Шкендија редовно играше плеј-оф или на Лигата на шампионите или на Лигата на Европа.