Шкендија победи во генералката против Саса во Тетово

Фудбалерите на Шкендија убедливо славеа на генералката пред стартот на втората полусезона во ПМФЛ, откако на свој терен ја совладаа Каменица Саса со 4-0 (1-0). 

Второлигашот пружи солиден отпор во првиот дел, ама немаше сили да го задржи шампионот и во продолжението прими три погодоци. Тренерите им дадоа шанса на сите играчи, ги тестираа силите, а тренерот Бруно Акраповиќ веќе веројатно доби и појасна слика за стартниот тим во новата полусезона.

Околу натпреварот, резултатот го отвори Аденис Шала во 38. минута за 1-0 на полувремето. Во продолжението Синдриг Гури зголеми на 2-0, додека погодок постигна и Кире Марковски. Конечните 4-0 ги постави искусниот Буба Хасани во 72. минута. 

Шкендија веќе овој викенд ја очекува дуел од 19. коло на ПМФЛ, на 13 февруари ќе го дочека Струга Трим Љум.