ФОТО: Шкендија ја одбрани круната во мак-фудбалот и со мислите е кон ЛШ

Екипата на Шкендија одигра одлична сезона во мак-фудбалот и успеа втора година по ред да ја освои круната во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

На натпреварот против Академија Пандев во Тетово кој заврши со убедлив триумф на „црвено-црните“, Шкендија ја доби круната од страна на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), од каде им посакаа успех во иднина.

Шкендија поради титулата ќе биде претставник на Македонија во квалификациите за Лигата на шампионите. За тетовчани ова е трета шампионска титула во историјата на ПМФЛ, втора во низа.

Фото: ФФМ

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВардарВардар 1 7 5 1 1 11:3 8 16
2 Академија ПандевАкадемија Пандев 1 6 4 2 0 7:1 6 14
3 Македонија Ѓорче ПетровМакедонија Ѓорче Петров 7 3 2 2 10:7 3 11
4 ШкендијаШкендија 2 7 3 1 3 8:4 4 10
5 РеноваРенова 2 7 3 1 3 6:8 -2 10
6 ШкупиШкупи 2 6 2 2 2 7:7 0 8
7 Струга Трим ЉумСтруга Трим Љум 2 7 2 2 3 6:10 -4 8
8 РаботничкиРаботнички 1 7 2 1 4 6:10 -4 7
9 СилексСилекс 1 7 2 0 5 8:11 -3 6
10 БорецБорец 7 1 2 4 3:11 -8 5