Шик: Прекрасно чувство, никој не нè очекуваше во четвртфиналето

Чешкиот напаѓач Патрик Шик блескаше во триумфот над Холандија и пласманот во четвртфиналето на Европското првенство.

Чесите славеа над фаворизираниот ривал со 2-0, а одличниот напаѓач го постигна вториот погодок.

„Чувството е фантастично. Никој не очекуваше да стигнеме до четвртфиналето. Да се ​​победи Холандија е одлично чувство. Се надевам дека и фановите се среќни. Тие создадоа одлична атмосфера, особено по натпреварот кога сите заедно славевме “, рече Шик.

Напаѓачот на Баер Леверкузен е второпласиран на листата на стрелците со четири погодоци, еден помалку од водечкиот Роналдо. Во четвртфиналето на втори јули во Баку, Чешка ќе се сретне со Данска.

Состави

Луј ван Гал

5-3-2

    Jaroslav Silhavy

    4-2-3-1