Шест фудбалери на Атлетико во тимот на сезоната на Лига Европа

Европската куќа на фудбалот го избра идеалниот тим на Лига Европа за сезоната 2017/18. Според очекувањата доминираат фудбалерите на Атлетико Мадрид, кој во средата во Лион го освои трофејот, со победата над Олимпик Марсеј со 3-0.

Од избраниците на Диего Симеоне во ростерот на сезоната се најдоа Облак, Годин, Коке, Саул, Габи и Гризман. Меѓу 18-те избрани се наоѓаа и тројца фудбалери на поразениот тим во финалето: Паје, Сар и Луис Густаво.

Еве ги сите фудбалери во идеалниот ростер на УЕФА: