ВИДЕО: Шешко е мајсторот за РБ Лајпциг во ДФБ Купот

Екипата на РБ Лајпциг се пласира во второто коло од ДФБ Купот на Германија со гостинска победа кај Вехен (2-3) во ефикасен натпревар.

 • Извештај од натпреварот:

„Биковите“ важеа за фаворити и ја оправдаа улогата на хартија. Човек на натпреварот беше словенечкиот офанзивец Бенџамин Шешко, кој постигна два гола и беше вистински мајстор за РБ Лајпциг во Купот.

Претходно, резултатот на натпреварот го отвори искусниот Форсберг, а двата гола за аутсајдерот на хартија Вехен ги даде Хрватот Иван Пртајин.

РБ Лајпциг ќе го добие ривалот во следната рунда од Купот преку ждрепка., закажана за овој викенд.

Состави

Markus Kauczinski

4-4-2

  Марко Розе

  4-4-2

   Најнови вести од
   Куп на Германија, Германија