Шампањското е подготвено, Баерн ја потврдува доминацијата на „Алијанц Арена“

Доколку во саботата на свој стадион ја победи Борусија Менхенгладбах, Баерн Минхен ќе стане шампион на Германија по деветти пат по ред, а вкупно 31-ви за 121 година постоење. Баварците можеа да ја завршат работата и во претходното коло, но беа поразени од Мајнц на гости, па РБ Лајпциг застана на седум бода на три кола пред крајот. Тешко, дека има некој, дури и во клубот од источна Германија, кој верува дека Баерн може да остане со празни раце. Единственото прашање е во кое од последните три кола гигантот од Минхен ќе потврди уште една Салатара.

Сите квоти на MOZZART за натпреварот Баерн Минхен - Борусија Менхехгладбах >>>

Гостите од Менхенгладбах во последните три кола имаат мотив да се борат за влез на меѓународната сцена, иако прашање е колку навистина ги мотивира да играат во новото натпреварување на УЕФА, Конференциската лига, наменето за „европските третолигаши“. И тоа после учество во Лигата на шампионите во која успеаја да ја минат групната фаза, но не и Манчестер Сити во осминафиналето.

Сите квоти на MOZZART за натпреварите од Бундеслигата >>>

Првиот дуел помеѓу Баерн и Борусија оваа сезона, одигран на почетокот на јануари во Менхенгладбах, му припадна на домашниот тим (3-2) по одличниот пресврт. Баерн водеше со 2-0 по помалку од половина час игра, но до полувреме веќе беше 2-2, а потоа на почетокот на второто полувреме стигнаа конечните 3-2 за Борусија.

„Менш“ победи на три од последните пет дуели, а Баерн на два. Патем, во последните години, кога се среќаваат овие клубови, добиваме наизменични победници. Последното реми беше во 2016 година, а од ноември 2017 година, немало помалку од три гола, дури седум последователни натпревари.