ВИДЕО: Шахтјор го декласира првакот Динамо Киев во меч со четири црвени картони

Во украинското фудбалско „класико“ Шахјтор го совлада Динамо Киев со 3-0 на „„Лвов Арената“ во Лвов.

Со двата гола на Едуардо и еден на Велингтон Нем екипата на Луческу стигна до победа против старо-новиот првак на Украина, Динамо Киев.

Црвени картони заработија Степаненко и Кучер од Шахјтор и Јармоленко од Динамо Киев.  Исклучување беше и тренерот на Шахјтор, Мирчеа Луческу кој влезе во теренот за да разговара со главниот судија.