ВИДЕО: Севиља не се откажува од титулата и ја доби голеадата во Виго

Севиља

Како и на првото соочување во Андалузија, Селта и Севиља одиграа натпревар со многу голови, а и овојпат победата заврши кај екипата на Јулен Лопетеги (3-4).

  • Извештај од натпреварот: 

Трите бода имаат големо значење за гостите, кои ја продолжија трката со водечкото трио на табелата. На врвот е Атлетико Мадрид, кој сега има шест бода повеќе од андалузијската екипа. Раната фаза донесе гостинска радост, кога Кунде со глава одлично ја комплетира акцијата на својот тим. Истиот фудбалер направи пенал по кој Аспас израмни, кој само три минути подоцна го комплетира пресвртот.

Со помош на еден од домашните фудбалери Фернандо израмни пред паузата. Тука не беше крајот, бидејќи Селта се погрижи да замине со минимална предност на пауза. Одличниот лоб на Мендез беше одлична потврда на ефикасното надигрување во Виго.

Притисокот во продолжението го правеше Севиља, која одново успеа да се врати во игра. Овојпат Ракитиќ се најде на вистинското место за да погоди за 3-3. Со многу среќа бодовите завршија кај гостите, кога Мендез успеа да го постави конечниот резултат на 15 минути до крајот.

Следното коло за Севиља носи тешко гостување кај Реал Сосиедад, а за Селта патување во Кадиз.