Севиља има нов тренер, искусно име ќе го замени Хорхе Сампаоли

Хозе Луис Мендилибар до крајот на сезоната ќе биде предводник на шпанскиот прволигаш Севиља. Оваа информација до медиумите предмалку притигнала од андалузискиот клуб преку официјално соопштение. 

62-годишниот тренер од Баскија последен пат работеше во екипата на Алавес, а во Севиља доаѓа на тримесечен договор со можност за продолжување на соработката. Мендилибар најзначајната етапа во својата кариера ја имаше во тимот на Еибар и се смета за стратег со солидно искуство. Тој повеќе од петнаесет години е тренер на разни прволигаши и второлигаши, а меѓу клубовите чиј предводник беше, се наоѓаат Еибар, Ваљадолид, Атлетик Билбао, Осасуна, Леванте и Алавес. 

Се очекува тој веднаш да се стави на располагање во Севиља, која има очајна сезона во Примера и се наоѓа на 14. место со само 28 освоени бодови.

Ова е разочарувачки пласман за тим кој се очекуваше да се бори за излез во Европа, па дури и за место во Лигата на шампионите. Затоа управата на Севиља одлучи да се збогува со Хорхе Сампаоли и на негово место да го доведе Хозе Луис Мендилибар.