ВИДЕО: Сергеј го сруши историскиот рекорд на Пандев во Лацио

Горан Пандев не е повеќе најдобар стрелец странец во историјата на Лацио

Србинот Сергеј Милинковиќ-Савиќ постигна прекрасен гол во победата на Лацио во Монца со 0-2, што е негов 65-ти гол во шампионатот на Италија.

Пандев своите 64 гола за Лацио ги постигна во 194 настапи, а на српскиот репрезентативец му требаа 257 натпревари за римјаните. 

Со оглед на головите и за другите клубови во Серија А, Пандев останува најдобар стрелец во шампионатот на Италија од просторите на поранешна Југославија, но опасно му се заканува Един Џеко

Состави

Рафаеле Паладино

3-4-2-1

    Маурицио Сари

    4-3-3